O plemeni / About breed

 

poslední aktualizace: 27. března 2016  

Jaká je čivava?

  • nejmenší plemeno psa. Standard udává váhu v rozmezí od 0,5 - 3 kg, výšku přibližně do 23cm. Nejtypičtější a pro chov nejpřijatelnější jsou čivavy v rozmezí od 1,7 - 2,5 kg s výškou cca 17-21 cm. Rozhodnete - li se odchovávat štěňátka od drobnějších rodičů, často porod končí císařským řezem, příp. jinými komplikacemi. A čivavy většího typu nad 3 kg zase ztrácejí onu roztomilou zdrobnělost, tak typickou pro čivavy.
  • Psí osobnost v kapesním vydání. Čivava je zvědavá, temperamentní, ale ne divoká, učenlivá, bystrá a veselá. Ale také sebevědomá a smělá. Nebývá zbytečně uštěkaná, ale na změny ve svém okolí dokáže upozornit. Velmi ráda se mazlí a je středem pozornosti.
  • Ideální pes hlavně do městského bytu. Snadno se udržuje, nezabere mnoho místa a na dovolenou ji můžeme vzít doslova kamkoliv. I v letadle si ji můžete nechat u sebe, nemusíte se obávat umístění svého miláčka v oddělené části letadla. V případě, že ji nemůžete vzít s sebou, tohoto nenáročného psíka Vám jistě někdo z Vašich blízkých rád pohlídá. Na vycházky není náročná, ale dopřejete-li jí pohyb na čerstvém vzduchu, bude šťastná. Zvládá v pohodě kratší výlety i pěší túry bez úhony.

A co srst a barva?

Přípustné jsou všechny barvy a jejich odstíny i v kombinaci se skvrnitostí. Podle déky srsti dělíme čivavy na krátkosrsté a dlouhosrsté. Péče o srst u krátkosrsté čivavy je velmi jednoduchá - stačí ji udržet v čistotě občasným překartáčováním, otřením vlhkým hadříkem. Dlouhosrstou variantu čivavy je třeba asi jednou za 14 dní pročesat kolem oušek a tzv. límečku, na zadní straně pánevních končetin - tzv. kalhotky a ocásek. Tělíčko je osrstěno přiměřeně a zde prokartáčujeme srst hlavně v období línání, abychom urychlili a podpořili výměnu srsti. Uši čistíme a prohlížíme pravidelně - zde si necháme předvést správné čištění veterinárním lékařem, abychom ušní maz nezatlačili nesprávným zákrokem spíše dovnitř ucha než vytřeli ven. Oči prohlížíme a podle potřeby čistíme od ospalků a případných nečistot. Čivava se pohybuje přece jen téměř nad zemí, kde se práší daleko více než např. ve výšce očí německé dogy.

Učaruje-li Vám čivava, nepodlehněte rychle sháněcí a nákupní horečce, ale v klidu si prostudujte literaturu o tomto plemeni, seznamte se na výstavách psů s majiteli čivav a proberte s nimi vše, co Vás bude zajímat. Každé plemeno má své typické vlastnosti a zvláštnosti, které jej odlišují od ostatních. Je lépe znát všechna pro a proti, které se mohou vyskytnout dříve, než si štěně přivezeme domů. Je třeba vědět, jak malé štěně ochránit před malými dětmi, jak zamezit tomu, aby jej neupustily, nezasedly při hře, nepřišláply či nepřivřely do dveří. Štěně též může spolknout drobnou část stavebnice apod. Nesmíte jej zapomenout na pohovce a odejít. Štěně za Vámi seskočí a může se při skoku z výšky poranit. Zkrátka - čivava je drobný psík a s tím majitel musí počítat a přizpůsobit se miniaturnímu vzrůstu čivavy.

Jestliže se pro čivavu rozhodnete, nebudete litovat. Je malinká, ale srdce má obrovské a miluje své pánečky oddaně a bez nároků na výhody pro sebe. Není záludná a vždy na Vás zavrtí očáskem, vrátíte-li se domů unavení a bez nálady. A tehdy ji vezměte do náruče a postěžujte si do jejího malinkatého ouška. Podívá se Vám do očí a v nich uvidíte, jak všechno zlé odplouvá pryč a zůstává jen psí láska a oddanost.

A kde načerpáte další podrobnosti o čivavách? V nakladatelství DONA vyšla kniha "ČIVAVA" autorek paní Zdeny Jílkové a MUDr. Jitky Pacltové. Další velmi dobrou knihou je "ČIVAVA" od autorek Taťány Makowetzové a Ivany Lupečkové.

Vstupte do klubu!

Můžete vstoupit i do klubu chovatelů čivav.

Kontakty:

Klub chovatelů čivav - www.civavyanahaci.com

 

Adresa: Zdena Kučerová, Olšová Vrata 157, 360 01 Karlovy Vary Telefon: +420 604 158 280 E-mail: kucerova.zdena@seznam.cz
Copyright © 2006 "Ave Bengal" All rights reserved.
Webmaster: Ksonsinyr   Revised: 21. března 2016

NAVRCHOLU.cz